Velikonoční inspirace pro malé lišáky

HODY HODY DOPROVODY!! Filípek posílá velikonoční tipy k vám domů! Minule to byly aktivity s arktickými zvířátky, tentokrát nás čekají vajíčka, slepičky a zajíčci! To kdyby jich na vás na internetu náhodou vyskakovalo málo 🙂 Letos jsme pro vás v Letohrátkách chystali úžasnou velikonoční stezku plnou her, úkolů a balíčků s odměnami. Ale nezoufejte, my si ty Velikonoce stejně uděláme veselé!

pointilistické vajíčko

POINTILISTICKÁ VAJÍČKA

vytisknutá šablona vajíčka

kolík

bambulky, pompony (můžeme vyrobit jako klasické bambulky z vlny)

barvy, paleta, voda

Pointilismus je technika malby, která kombinací malých od sebe vzdálených bodů základních barev vytváří dojem složité barevnosti. I my si zahrajeme na malíře a vytvoříme si puntíkaté vajíčko! Na stůl položíme vytištěnou šablonu. Pro starší děti můžeme na šablonu naznačit oblé pruhy, menší děti mohou ťupkat podle libosti, však to znáte :-). Dítku dáme k dispozici kolík a bambulku, kterou samo kolíčkem chytí. Pak už jen stačí namáčet bambulku do barvy a na šablonu nanášet barevné puntíky.

Procvičujeme správný úchop, jemnou motoriku, zpřesňujeme pohyby, trénujeme koordinaci oko-ruka a samozřejmě tvoříme mistrovské dílo, se kterým se pochlubíme babičkám!

pointilistické vajíčko
pointilistické vajíčko

 

LEGRACE A POČÍTÁNÍ SE SKOŘÁPKAMI

několik skořápek od vajíček rozdělených na poloviny

barvy, paleta, štětec, voda

černý fix, papír, nůžky, lepidlo, tužka

podnos nebo tácek

kladívko, palička, nebo vařečka

malované skořápky

Když už budeme mít v ruce barvy, využijeme je také k nabarvení skořápek od vajíček. Skořápky jsou rozdělené na 2 poloviny, vymyté a suché. Dítku dáme do ruky štětec a necháme jej skořápky z vrchu pomalovat. Práce s křehkými vaječnými skořápkami děti baví, protože se s nimi nesetkávají každý den – je to pro ně zajímavý materiál. Malované skořápky dáme zaschnout a mezitím si připravíme další část hry.

10 skořápek dáme stranou a namalujeme na ně číslice od 1 do 5 a na další příslušný počet puntíků jako na hrací kostce.

Na papír fixem napíšeme do sloupce číslice 1-5, do druhého sloupce na přeskáčku různé počty puntíků 1-5. Prvním úkolem je spojit tužkou číslice se správným počtem puntíků. Nejprve pojmenujeme každou číslici, poté prstíkem počítáme puntíky. Když má dítko spojeno, vystřihne sloupeček s puntíky, rozstříhá je na jednotlivé čtverečky a ty pak nalepí ke správné číslici do prvního sloupce. Nyní se vrátíme ke skořápkám, na které jsme napsali číslice a puntíky. Párujeme je stejně jako v předchozí aktivitě na papíru.

počítání, poznávání číslic

Trénujeme jemnou práci se štětcem, poznáváme čísla, počítáme, stříháme. Učíme se opatrnosti s křehkým materiálem.

A teď přijde ta slibovaná legrace. Zaschlé namalované skořápky dáme na veliký tác, nebo podnos. Dítku zapůjčíme kladívko, nebo jemu podobný nástroj, se kterým bude moci všechny skořápky rozdrtit. Pro děti je to čirá radost, uvolňovač napětí! Endorfiny a skořápky lítají všude – záleží, jak temperamentní dítko máte doma 🙂 Úkolem je rozdrtit skořápky na co nejmenší částečky a uchovat je na další tvoření. Nakonec přijdou na řadu i skořápky s čísly – můžeme uspořádat soutěž: kdo najde první jedničku, může jí kladívkem rozbít. Kdo k jedničce jeden puntík, může rozbíjet!

roztloukání skořápek

 

VELIKONOČNÍ ZAJÍČEK DO OSENÍ

Zaseli jste osení? Nebo máte za oknem alespoň jeden petrklíč? Bude se vám určitě hodit nějaká ozdoba! Vyrobíme si proto velikonočního zajíčka, my už se na něj totiž těšíme! Připravte si:

2 vyfouklá vajíčka

rozdrcené barevné skořápky

tekuté lepidlo, štětec

barevný papír, fixa, špejle, mašlička

Na vyfouklá vajíčka děti nanesou štětečkem lepidlo po celém povrchu a obalí je v drti z barevných skořápek. Navléknou je na špejli a tak vznikne tělo zajíčka. Pak už chybí jen hlavička, kterou děti vystřihnou z barevného papíru a domalují fixkou. Můžeme jim zajíčka předkreslit, nebo vytisknout obrázek z internetu, podle své libosti. Zajíčka ozdobíme mašlí a zapíchneme do jarního květináče.

velikonoční zajíček

 

PERNÍČKY NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Všichni teď trávíme spoustu času v kuchyni a to je dobře! Kuchyň je pro děti smyslový ráj! Mohou se zde dotýkat potravin se zajímavou konzistencí, cítit jejich vůni, ochutnávat a pracovat s různými nástroji. Je to oblast praktického života, kdy dítko zakouší činnost, která je zároveň fyzická, emoční i duševní a to je pro jeho rozvoj tolik důležité! Děti kolem 15. měsíce začínají být schopné napodobovat naši činnost a touží se k ní připojit. Nevyhánějme je proto z kuchyně! Naopak, počítejme s nimi, buďme trpěliví a dejme jim čas a možnost procvičovat své ručky! Přelévání, přesypávání, krájení, mazání, míchání, umývání – to vše jim dává příležitost rozvíjet se mnoha směry! Vytvářejí si první představy o váze, rychlosti, rozvíjí jemnou motoriku, učí se časové posloupnosti, jednoduchému počítání v praxi a ještě mnohem více. Pokud jim dáme možnost připojit se k naší práci v kuchyni v období, kdy je to opravdu zajímá, vedeme je tím k samostatnosti a umění postarat se sám o sebe.

Přinášíme vám proto malý kuchařský tip na velikonoční perníčky. Ještě je stihnete, jsou ihned měkké! 🙂 Tady je recept:

500 g hladké mouky

180 g moučkového cukru

125 g rozpuštěného másla

125 g medu

2 šťastná vejce

1 lžička skořice, 2 lžičky perníkového koření a 1 lžička jedlé sody

perníčky

Pečení perníčků je skvělou příležitostí, jak mohou děti v kuchyni zapojit všechny smysly:

 • přivoní si k perníkovému koření, skořici, ucítí tu úžasnou vůni z trouby
 • ochutnají med a upečené perníčky, které se jim rozplynou na jazyku
 • ručkama propracují těsto, budou vnímat rozdílnost sypkých a tekutých přísad
 • uvidí, jak se jednotlivé ingredience mění v konzistentní hmotu, budou pozorovat různé tvary vykrajovátek
 • …a budou napínat uši, až zapípá časovač na troubě a perníčky budou hotové 🙂

Perníčky můžete zdobit citronovou polevou, natírat štětečkem, sypat různými posypkami, lentilkami, mandlemi… Zkrátka zapojte fantazii a vycházejte z toho, co najdete doma!

A co dál? Pečením to přeci nekončí! Zkuste třeba toto:

přiřazování obrysů

PŘIŘAZOVÁNÍ OBRYSŮ

Vykrajovátka obkreslete na velkou čtvrtku a nechejte dítko přiřazovat jednotlivé tvary na správné obrysy. Starší děti mohou soutěžit se stopkami, jak nejrychleji to dokážou. Menším dětem naopak dejte dostatek času a začněte třeba jen se čtyřmi tvary, postupně můžete přidávat další.

PÁROVÁNÍ

Vykrajovátka seřaďte do sloupečku jedno pod druhé a do mističky dejte odpovídající počet perníčků. Pak už stačí jen hledat stejné páry. Starším dětem můžete dát k dispozici všechny perníčky, ať postaví ke každému vykrajovátku řadu perníčků stejného tvaru a spočítají je.

HMATOVÁ HRA

Vykrajovátka dejte do pytlíku a nechejte starší děti poslepu hádat, které z nich si vylosují. V druhém pytlíčku můžou stejně losovat hotové perníčky stejného tvaru.

babiččin jablečný linecký koláč

BABIČČIN JABLEČNÝ LINECKÝ KOLÁČ

Nakonec přidáváme ještě jeden recept k dobru – na koláč, který zmizí rychlostí blesku 🙂

 • 250 g hladké mouky
 • 120 g cukru
 • 130 g másla
 • 1 vejce
 • 4 velká jablka
 • 1 vanilkový pudink
 • 2 lžíce moučkového cukru
 • 1,5 lžíce skořice
 • 450 ml vody

Změklé máslo nakrájíme na kousky do mouky, přidáme vejce a cukr. Vypracujeme těsto, které necháme v lednici ztuhnout. Oloupaná a na kostičky nakrájená jablka dáme do hrnce, přidáme 1,5 lžíce skořice a 2 lžíce moučkového cukru. Vodu promícháme s vanilkovým pudinkem a nalijeme k jablkům. Povaříme, než jablka změknou. Z větší části těsta vyválíme plát ve tvaru koláčové formy. Do předem vymazané a vysypané formy rozprostřeme těsto i do krajů tak, aby vznikl vyvýšený okraj. Na těsto nalijeme směs z jablek. Ze zbylého těsta vyválíme plát, ze kterého vykrajujeme různé tvary a zdobíme vršek jablečné směsi. Pečeme zhruba 40 minut v předehřáté troubě na 180°C dozlatova.

S čím děti rády pomáhají, když jim dáme čas a prostor:

přesypávání mouky a cukru do mísy

krájení másla

loupání a krájení jablek – např. vlnkovacím kráječem

odměřování cukru a skořice lžící

rozmíchání pudinku ve vodě

míchání jablečné směsi

válení těsta

vykrajování tvarů

babiččin jablečný linecký koláč

A protože tenhle recept byl vlastně od babičky, dáme vám malý úkol! Vyfoťte se při jeho pečení a pošlete své babičce domů do schránky pohlednici online! Věděli jste, že to Česká pošta umí? To bude radosti!

Dobrou chuť a mějte se prima! Lišák Filípek se těší na všechny vaše výtvory! 🙂

pohlednice online