Filípek na cestách

S lišákem na cestách! TIPY NA VÝLETY

Prázdniny sotva začaly a už nám přišlo hned několik milých vzkazů o tom, kam se s vámi lišák vydal na výlety! Navštívil zoologickou zahradu, jel vláčkem na Dívčí kámen, vyrazil na Lipno… Co všechno ho ještě čeká? Z každého pozdravu, fotky, pohledu a milého vzkazu budeme mít velkou radost!

I my se s vámi podělíme o parádní výletnické tipy! Navštívili jsme několik nádherných míst v Rakousku, které stojí za to vidět! Užijí si tam jak ti nejmenší, tak i dospěláci 🙂

Všechna místa jsou kousek za hranicemi, v malebné přírodě Horního Rakouska, cca 1,5 hodinky autem od Českého Krumlova.

Tierpark Altenfelden

Tierpark Altenfelden je bezpochyby ta nejkrásnější zoologická zahrada, kam se rádi vrátíte!

Je to nejrozlehlejší ZOO v Rakousku a nenajdete tady žádné stísněné klece ani pavilony. Celá ZOO je postavena v nádherné kopcovité krajině s úžasnými výhledy do okolí. Zvířata pro sebe mají obrovské obory a tak máte pocit, že je potkáváte ve volné přírodě. Kamzíci tady opravdu mohou skákat po kopcích a skalách, které nejsou vyumělkované, ale jsou přirozenou součástí zdejší krajiny.

Nečekejte zde příliš velkou exotiku, všechna zvířátka z naší Africké lekce tady nepotkáte. Tedy kromě gepardů, jejichž krmení můžete shlédnout pravidelně v 15 hodin, zebřího stáda a opiček, které můžete dokonce nakrmit sami! A teď se dostáváme k tomu, proč je tahle ZOO naprosto výjimečná. U vchodu si totiž koupíte pytlík s krmením (nebo hned několik, záleží na počtu dětí :-)) a zvířata v ohradách můžete krmit! Zvládnou to i maličké děti, zvířata jsou na ně zvyklá. A tak se vám stane, že najednou krmíte kozy, oslíky, prasátka, kamzíky a nebo dokonce zebry a opičáky, kteří si dobroty berou tlapkou přímo z vaší ruky. Můžete si je pohladit, pozdravit se s nimi a vesele objevovat další krásy zahrady. Třeba najdete zatoulaná paví pera, tak jako se to poštěstilo nám!

V areálu je navíc kontaktní zoo s králíčky a skvěle naprojektované dětské hřiště, kde si užijete spoustu legrace. Kromě klouzaček, lanovky, lezeckých atrakcí je tady také stanoviště s bagry, kde si za 1 euro vyzkoušíte ovládat dětský bagřík.

Všude jsou čisté toalety s přebalovacími pulty, najíst se můžete v malé restauraci vedle hřiště, odkud také vyjíždí výletní vláček. A už jsem říkala, že tady děti mohou jezdit na kolech a odrážedlech? Je to prostě ráj! Nikdo nikam nespěchá, nepřipadáte si jako turista v klasické ZOO, ale spíše jako dobrodruh na zvířecí expedici.

Baumkronenweg

Baumkronenweg je stezka korunami stromů v obci Kopfing – jedna z těch největších a úplně prvních, které byly postaveny. Po cestě je spousta zábavných prvků, které prověří vaše motorické dovednosti! Nechybí ani vysoká vyhlídková věž, na jejímž vrcholu jsou dalekohledy. Cestou narazíte na různé vyhlídky a odpočinková zastavení s relaxačními houpačkami, kde můžete načerpat novou energii. Ti, kteří umí německy si užijí také edukativní rozměr stezky. Na graficky skvěle zpracovaných informačních tabulích se dozvíte zajímavosti o místní přírodě a zvířatech, která zde žijí.

Na odvážlivce čeká na konci dlouhý tobogán, který ústí přímo k dětskému hřišti s restaurací. Samotné prolézačky jsou skvěle vymyšlené a zábavu si tady užijí děti všech věkových kategorií. Všichni budou jistě u vytržení z obří skákací trampolíny, která je skrytá pod střechou – může se na ní i v případě horšího počasí.

Přímo v areálu je vysoko ve stromech vybudovaný hotel, kde se můžete ubytovat. Na konci stezky najdete také labyrint, několik ohrádek se zvířátky (lamy, králíčci) a ještě jedno hřiště, které je přizpůsobeno k objevování světa prostřednictvím smyslů. Můžete si zde vyzkoušet přírodní varhany, dlouhý bosý chodníček s různými materiály, velkou skákací atrakci a mnoho dalšího!

Celá cesta se dá projít i s golfkami, ale počítejte s tím, že zejména v první části budete muset přenášet hooodně schodů.

 

IKUNA naturresort

Ikuna naturresort je zábavní park ve stylu indiánů a dalekého západu. Najdete tu nepřeberné množství atrakcí, každý si vybere tu svou. Hned na začátku jsou vodní hrátky, které můžete sami ovládat, prostřednictvím vrtáků, zábran, stavidel a vodních mlýnků. V případě horkého počasí jsou nad většinou stanovišť natažené plachty proti slunci, což je prostě skvělé! Dále jsou tady motokáry, obří skákací hrad, vysoká skluzavka, westernové městečko, hřiště se zmenšenou zlatokopeckou vesničkou, ohrady se zvířaty a na každém kroku relaxační a odpočinková stanoviště s lehátky, houpacími sítěmi a zastíněnými místy pro unavené a nadšené návštěvníky.

IKUNA plánek
IKUNA plánek

Grottenbahn v Linci

Pohádková jeskyně Grottenbahn stojí na kopci Pöstlingberg nad Lincem a můžete k ní pohodlně dojet autem, nebo starou „tramvají“ přímo z hlavního náměstí v Linci. Cesta tam trvá 20 minut a je zážitkem sama o sobě! Z kopce Pöstlingbergbahn je krásný výhled do celého okolí a kromě jeskyně je tu také poutní kostel, nedaleká zoologická zahrada a dinopark.

My jsme dali přednost prohlídce jeskyně, kde nás vláček s podobou draka provázel pohádkovým světem skřítků. Drakovi se kouří z nozder a cestu s vámi projede několikrát, abyste si mohli prohlédnout všechny detaily z trpasličí expozice. V dolní části jeskyně je interaktivní výstava pohádek. Pomocí tlačítek můžete zapnout zvuk u živých obrazů nejznámějších světových pohádek. Ty jsou umístěné v bočních komnatách, které lemují malé nádvoříčko se stylizovanými lineckými domky.

V okolí můžete navštívit ještě vyhlášený aquapark v Bad Schallerbachu, nebo třeba Schlögenskou smyčku – krásný kus přírody v meandru Dunaje, kudy vede úžasná cyklostezka a můžete se zde mimo jiné vydat i na lodní výlet. V okolí je mnoho možností ubytování, kempy, penziony i 4hvězdičkový hotel s bazénem a wellness. Navštívit můžete celou řadu hradů a zřícenin, které jsou rozesety po obou stranách Dunaje.

Zabalte lišácký batůžek, Filípka na ruku a hurá do světa! 😀