Hra Granna Nosíková

Připravte si NOSÍKY!

Tento týden zkoumáme s Filípkem ovoce a vše co s ním souvisí. Trháme hrušky, tančíme mazurku na písničku Měla babka čtyři jabka, šroubujeme víčka ze skleniček na marmelády. Nesmí chybět ani ovocná ochutnávka! A věděli jste, že ovoce se dá poznávat i čichem? Jak krásně voní takové jablíčko? Zjistíme to v další hře Granna, která nese příznačný název – NOSÍKOVÁ.

Hra je určená pro větší děti, od 4 let. My s ní můžeme pracovat prostějším způsobem a povím vám, že pro batolátka i jejich maminky je to opravdová zábava! V krabici se skrývá 6 malých nádobek s různými vůněmi a každá z nich je něčím zajímavá. Hledáme, jak voní jablíčko a snažíme se ho rozpoznat od máty, mýdla, růžičky, ohně a trávy. Zjišťujeme při tom, že některé vůně jsou nám příjemné a jiné v nás naopak vzbuzují nelibost. Třeba oheň a kouř na nás může působit dost nepříjemně. Dětem vysvětlíme, že taková vůně může značit nebezpečí.

Hra Granna Nosíková
Hra Granna Nosíková

Když se se všemi vůněmi seznámíme, vybereme tu správnou a přiřazujeme k ní kartičky. K našemu jablíčku patří kartička s jabloňkou, košíčkem jablek, oloupaným jablkem a jablečným koláčem. Na této sérii se dá dětem odvyprávět krásný jednoduchý příběh ze života! Tím, že popisujeme, co je na kartičkách vyobrazeno a vysvětlujeme cestu od jabloňky ke koláči si děti rozšiřují slovní zásobu a učí se za pomoci tří smyslů – vidí obrázky, slyší příběh, cítí vůni. Teď už jen domácí úkol: upečte si doma voňavý jablečný závin! Potrénujete tak nejen zpracovávání a válení těsta (hmat), ale na závěr si užijete i sladkou odměnu. Dobrou chuť!

Hra se dá hrát několika způsoby, formou pexesa, lota. Pravidla jsou zpracovaná na plakátku, který je součásí balení. Jednotlivé vůně dle výrobce vydrží vonět dva roky, ale ze zkušenosti víme, že pokud budete dobře uzavírat, vydrží o mnoho let déle. Je to nevšední pomůcka pro rozvoj čichové paměti, která je mimo jiné starší než jiné druhy lidské paměti. S žádnou podobnou hrou, která by takto originálně zaměstnávala dětské nosíky, se na českém trhu nesetkáte! Objednat si ji můžete přímo u nás v Letohrátkách!

Hra Granna Nosíková
Hra Granna Nosíková