Hra Malá velká myška

Malá velká myška!

Tento týden budeme věnovat pozornost domácím mazlíčkům! Každý pilot i průzkumníček si na lekci může přinést vlastní oblíbené plyšové zvířátko a vzájemně se seznámíme 🙂 Mezi mazlíčky najdeme kočičky, pejsky, králíčky, ale třeba i papouška, nebo želvu! Budeme si hrát na kocourky – snad pochytáme všechny myšky!

domácí mazlíčci
domácí mazlíčci

Zahrajeme si také další hru, která nás tentokrát uvede do světa protikladů.

Hra Malá velká myška z nakladatelství Granna je určena pro děti 3 – 7 let a my si ji opět přizpůsobíme našim potřebám. Obsahuje 54 kartiček na nichž je vyobrazena myška v různých situacích. Kartičky tvoří dohromady protikladné dvojice a na jedné dvojici je často možné najít hned několik protikladů. A to je jedna z příležitostí, jak trénovat postřeh! Všimneme si, že na jedné kartičce je myška smutná a na druhé veselá? A že u té samé dvojice kartiček svítí měsíc ale také sluníčko? Že má myška nejdříve tlapku dole a podruhé nahoře? Nemůžeme čekat, že hned objevíme všechny rozdíly a odlišnosti. Samotné hledání je ale zábava, která nám vydrží i v případě, že hru hrajeme hodně často. Dítko se učí pozorně sledovat a soustředit se i na detaily.

protiklady
protiklady

Na rubové straně jsou kartičky barevně odlišené: modré a červené. Jedna dvojice protikladů obsahuje obě tyto barvy a pro dítko je pak jednoduché zkontrolovat správný výsledek.

Na kartičkách jsou vyobrazeny nejčastější situace a jevy, které nás obklopují. Něco je nahoře, něco je dole. Myška má plný košík jablek, myška má prázdný košíček. Myška jde spinkat, myška vstává. Protiklady jsou všude kolem nás a je dobré si jich všímat, pojmenovávat je. Nejen, že tím rozvíjíme slovní zásobu, ale zároveň dítku předáváme důležité informace a souvislosti k pochopení toho, jaký je svět okolo nás a jak věci fungují.

Myška je na obrázcích roztomile vykreslená a samotné kartičky se dají využít ještě dalším, neméně zajímavým, způsobem! Co kdybychom nechali dítko losovat a vyprávěli příběh o myšce podle kartiček, které dostaneme do ruky? Improvizované pohádky děti zboňují a mohou pomoci ukrátit čas třeba v čekárně u doktora, při jízdě autobusem, nebo kdekoliv jinde, kdy potřebujeme dítko na delší dobu zabavit. Stačí vzít s sebou do kapsy pár kartiček a příběh o tom, jak myška cestou na zahrádku potkala anděla se svatozáří, který ji zachránil před obřím ptákem, je na světě! Tak hurá do toho! 😀

roztomilá myška
roztomilá myška