Filípek na cestách

Lišák cestuje za humna a ještě dál

Prázdniny pomalu začínají, tipů na family-friendly výlety není nikdy dost! A tak vám přinášíme seznam míst, kam se můžete vypravit objevovat svět s těmi nejmenšími na odrážedle, v kočárku nebo v nosítku, jak je komu libo! 🙂

Před dvěma lety jsme vám sepsali malou inspiraci na výlety do nedalekého Rakouska. Tierpark Altenfelden – nádherná zoologická zahrada, kde téměř nenajdete klece, ale rozlehlé obory a nakrmíte opičky i zebry, Baumkronenweg – jedna z prvních stezek korunami stromů, Ikuna naturresort – zábavní park ve stylu indiánů a dalekého západu, Grottenbahn – pohádková jeskyně v Linzi s jezdícím dráčkem. Všechna místa jsou kousek za hranicemi, v malebné přírodě Horního Rakouska, cca 1,5 hodinky autem od Českého Krumlova. Přečíst si o nich můžete v našem předchozím článku.

Nedaleko za hranicemi, v sousedním Německu stojí za to navštívit Národní park Bavorský les, který letos slaví padesáté narozeniny! Pouhou 1,5 hodinku cesty od Českého Krumlova najdete Tierfreigelände bei Neuschönau – zvířecí park, který je umístěn v lese. Pohodový okruh lesními cestami, se zastávkami u větších i menších zvířecích výběhů a vyhlídek, kde můžete pozorovat zvířata téměř ve volné přírodě. Dokonce se můžete nachomýtnout i krmení vlků, to je teprve zážitek! Kousek odtud je také jedna ze stezek korunami stromů a příjemné termální lázně se slanou vodou Karoli-Badepark ve Waldkirchenu.

Nationalparkzentrum Lusen im Nationalpark Bayerischer Wald

zdroj: https://www.nationalpark-bayerischer-wald.bayern.de/besucher/einrichtungen/npz_lusen/index.htm

Ale to nejlepší si necháváme nakonec! Věděli jste třeba, že na Lipně najdete Králičí ostrov? A že ve Vimperku je Stezka lesních skřítků? Ve Vodňanech zase můžete navštívit Lesopark v Zátiší a Stezku čápa. Jednou z povinných prázdninových zastávek je také Vlčí výběh a Mravenčí stezka v šumavském Srní! A za humny nám brzy oficiálně otevřou stezku na Olšině, která je sjízdná i s kočárky!

To vše se dočtete na prima cestovatelstkém blogu Už tam budem?, za nimiž stojí maminka Eva, která právě teď vydává knihu Šumava s dětmi!

Lišák navíc všemi tlapkami doporučuje zámek Blatná! Kolem zámku je vodní příkop a v zámeckém parku, kde se natáčela Šíleně smutná princezna, se potkáte nejen s nádhernými volně chodícími pávy, ale také se stádem daňků, které můžete pohladit a nakrmit je zakoupeným krmivem. Po zahradě se pak můžete projet na poníkovi nebo v kočáře. V zámku probíhají dětské prohlídky, zajímavé i pro školkové děti.

zámecký park Blatná

Vydáte-li se na Třeboňsko, nezapomeňte navštívit Dům přírody Třeboňska, který se nachází přímo na zámku. Je tu velmi povedená expozice o přírodě a historii této oblasti. Stejně jako starou známou galerii hrou Sladovnu v Písku, i tento výletní cíl je možné užít si v propršených dnech!

areál lesních her

Kousek nad Prachaticemi, u lázní sv. Markéty je Areál lesních her – hit loňské sezóny! Cestu tam naleznete snadno, stejně jako sanitka, která nás tam minule vyzvedávala. Nebojte se, všechno dobře dopadlo! 🙂 Vydat se pak můžete i na Soví stezku ve Stožci!

Zábava se vším všudy pro malé i velké

zdroj: https://www.zemedelske-muzeum.cz/muzeum/

Nakonec něco pro chlapečky – a samozřejmě nejen pro ně! Kde jinde vypustit děti do agrohopsária plného sena a prolézaček z balíků slámy? Dětský agrokoutek s traktory, šlapací traktůrky a minifarma s malými zvířaty na vás čeká v Jihočeském zemědělském muzeu v Netěchovicích u Týna nad Vltavou!

Tohle léto nebude mít chybu, bon voyage!

Lišák a jeho parta

Liščí stezka u Mumlavských vodopádů
Liščí stezka u Mumlavských vodopádů

PS: Pokud byste rádi vyjeli za dobrodužstvím i kousek dál, doporučujeme Krkonoše! Mumlavské vodopády, Sněžka, Pramen Labe, Harrachov, Liščí stezka, bobová dráha, Pohádková výstava „Do Krakonošova“ a k tomu jedna baby-friendly chaloupka na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, kde vám bude opravdu blaze! Tři úžasně zrekonstruované apartmány nabízí nebeskou pohodu pro děti i rodiče! Děti si stoprocentně užijí zahradu s houpačkami, klouzačkou, trampolínou, potůčkem, domečkem na hraní s kuchyňkou, tabulí na kreslení, pískovištěm a vozovým parkem pro batolátka. Unavení rodiče ocení to, že v každém koutu zahrady je pro ně připravené lehátko, houpačka, pohodlné křesílko nebo posezení u ohniště a soukromého zahradního grilu. Nechybí ani obří bazén pro všechny! Kontakt na extrémně milou a přívětivou paní domácí rádi předáme, více fotek a fantastické hodnocení si můžete prohlédnout zde!

chaloupka na pomezí Krkonoš a Jizerských hor