Jedeme na výlet!

JEDEME NA VÝLET! Tipy a triky lišáka na cesty :-)

Tento týden máme v Letohrátkách už skoro prázdninové téma – Jedeme na výlet!

Podívejte se s námi na několik tipů, jak si s dětmi udělat výlety ještě příjemnější:

#tip č. 1 HLEDACÍ HRA

Připravte pro svoje dítko dobrodružnou hledací hru! Stačí si předem přichystat několik obrázků, namalovat nebo vytisknout a pak už jen hrát 🙂

Tato aktivita se dá hrát kdekoliv, venku i uvnitř a hned několika způsoby.

V Letohrátkách ji hrajeme takto:

Každé dítko dostane svou truhličku s pokladem, kde zatím žádný poklad není – je potřeba ho objevit! Truhlička (obal od vajíček) skrývá deset místeček na drobnosti, na které můžeme během výletu narazit. Na víčku je přilepené obrázkové zadání – v našem případě beruška, šiška, kamínky, ořech, kolík, větvička, šnečí ulita, koruna, vajíčko a pírko. Nejdříve si s dětmi prohlédneme obrázky, pojmenujeme je a ujistíme se, že rozumí tomu, co obrázek znamená. V této chvíli začíná akční pátrací hra s cílem naplnit truhličku všemi poklady! Děti si dle obrázkového zadání lehce zkontrolují, zda mají vše správně seřazené a nic nechybí. Největší odměnou je obrovská a nefalšovaná radost z toho, že úkol dokázaly splnit!

Hra se dá přichystat s různými obrázky a rozmanitým zadáním, pro libovolný počet dětí. Můžeme ji hrát doma v obýváku, ale i venku na zahradě, v lese, na hřišti, na chatě, u moře…. Jednoduše kdekoliv a za jakéhokoliv počasí.

Její provedení má mnoho variant, fantazii se meze nekladou! Může se skládat z několika málo obrázků, nebo ji můžeme naopak vyšperkovat a promyslet do posledního detailu. Nalezené poklady mohou děti ukládat do truhliček, pytlíků, batůžků, nebo jen pokládat na hrací kartu k příslušným obrázkům.

Můžeme ji připravit i na cesty autem, vlakem, lodí, autobusem…. Na obrázcích bude nakresleno to, co dítko může spatřit z okénka dopravního prostředku a cesta bude hned veseleji utíkat! Starší děti si mohou tužkou odškrtávat obrázky, které se jim už podařilo ulovit. Odvážnější maminky můžou dát dětem na pomoc například razítka. 🙂

#tip č. 2 ZAJÍC V PYTLI

Zajíc v pytli je další ze série her od Granny pro nejmenší děti – jedna z těch, která s nimi poroste a dá se hrát tolika způsoby! Skvělá hra pro děti, troufám si tvrdit, už od 2 let. Výborně provedená, mnohostranná a velmi oblíbená. Prostě báječná hra na prázdniny na chatě, k babičce i jen tak doma!

Obsahuje 9 oboustranných hracích polí, 27 obrázků, pytlíček a 30 figurek v šesti barvách. Rozhodně nevyhazujte ani pole, ze kterých se vytlačují obrázky, protože i s ním se dá užít spoustu zábavy!

Zajíc v pytli je hra, která primárně rozvíjí schopnost rozpoznávat věci hmatem, ale slouží také jako hra postřehová, edukativní, rozvíjející představivost a vyjadřovací schopnosti.

Nabízí hned několik herních variant – v pravidlech jsou uvedena tři hlavní, vymyslet jich však můžeme o mnoho více!

Tou nejjednodušší variantou je vkládání obrázků na jejich původní místo, ze kterého jsme je po rozbalení vytlačili. Skvělá motorická rozvička pro batolecí prstíky. Dá se libovolně opakovat, hrát na čas, na postřeh – dle individuálních dovedností vašeho dítka.

Další možností je přiřazovat obrázky na herní pole. Nejdříve obrázky pojmenujeme, vložíme do pytlíku a necháme dítko losovat. Obrázek, který si vylosuje, může přikládat na herní pole, které je oboustranné – má dva stupně obtížnosti. Na první straně jsou vyobrazeny reálné obrázky, na druhé straně pouze jejich stíny – dítko tedy musí zapojit představivost a uhodnout, který stín patří k vylosovanému obrázku.

Do této chvíle mohlo hrát dítko samo, nebo s maminkou. Nabízí se ale také hra s kamarády! Základní princip je snadný: děti vytahují z pytlíku různé tvary, snaží se je hmatem rozpoznat a pojmenovat. Na hracích polích hledají stejný obrázek a připisují si body tak, že obrázek označí svou barevnou figurkou. Na konci hry se sečte počet figurek a vyhlásí se vítěz!

Pro starší děti se hra může opepřit prvky postřehu, měření času, vzájemného soutěžení, napětí – spokojenost je zaručena i u dětí ve věku 6-8 let.

Více si můžete přečíst v návodu, který je součástí hry 🙂

#tip č. 3 Jedlé korále

Z výletu si můžete přinést i nějakou tu dobrotu – například z lesa borůvky, jahůdky, maliny, brusinky… A nebo sušené ovoce z obchodu 🙂 Věděli jste, že z takového ovoce se dají vyrobit parádní jedlé korále? Stačí si v galanterii koupit tupé vyšívací jehly, pevnou nit a zábava na dlouhé chvíle se sladkou odměnou nakonec je tu!

#tip č. 4 Areál lesních her a Zookoutek Feferské rybníčky

Kleť je vysoko, Dívčák už máte prochozený křížem krážem, v ZOO Ohrada už jste byli tenhle rok třikrát a na prohlídku zámku si v rámci zachování duševního zdraví s dětmi netroufáte? Co takhle popojet směrem k Prachaticím a užít si výlet v přírodě se zajímavými herními prvky? Krom toho, že jsou Prachatice krásné město a můžete si tam dát bezva zmrzku, najdete tam i úplnou novinku – Areál lesních her, který byl otevřen v prosinci 2017. Vše podstatné se dozvíte v této recenzi, kterou pro nás objevila lektorka Helenka Ihnatoliová – děkujeme a hurá na výlet!