Jak to žije na zahradě? INSPIRUJTE SE!

Tento týden jsme s Filípkem zkoumali život v trávě a ve vzduchu – jak to žije na zahradě! Přinášíme vám několik tipů, které si můžete doma s dětmi zopakovat:

Pavoučí síť

Pavoučí síť je jednoduchá hra, ke které potřebujete jen košíček, provázek, který provlékneme otvory v košíčku a několik předmětů k hledání. My jsme použili bambulky, které nám posloužily coby mušky zamotané do pavoučí sítě. Pak už stačí jen hledat a zachraňovat je ze spárů hladových pavouků! Děti tato hra začíná bavit kolem jednoho roku. Nejprve je největší zábava košíček s předměty vysypávat, později už děti objeví, že se s pavučinkou dá pracovat i jinak – hledat zamotané předměty, vyndávat je ven, vkládat je zpět. Je to perfektní trénink jemné motoriky, prostorového vnímání, pozornosti a v neposlední řadě i správného úchopu.

pavoučí síť

Šnečci z modelíny

Starší děti mohou trénovat také modelování – využili jsme k němu kaštánky, kterých je venku stále mnoho. Stačí vyválet váleček – to je mimochodem základní a nejjednodušší způsob práce s modelínou pro dětské ručky, připojit kaštan jako domeček a šneček je na světě. Obrňte se trpělivostí, nezasahujte, když se dítku zprvu nedaří a nechte ho tvořit! Modelování a práce s těstem, plastelínou, hlínou, je pro děti velmi důležité z hlediska rozvoje hmatového vnímání. Za ten zamazaný stůl to stojí!

šnečci z modelíny

Křidýlka pro včelky a čmeláky

A co když je venku sychravo, prší a vy jste s tím malým človíčkem zavření doma? Odpoledne se táhne, do večera daleko a je potřeba vypustit trochu energie – všichni to známe. Co s tím? Vystřihněte z kartonu čmeláčí křidýlka, provlékněte gumičku nebo obyčejnou šňůrku a nechte svého čmeldu vyletět do světa – tedy do obýváku 🙂 Zahrajte si spolu na včelí honičku, nechte se od čmeláčka popíchat a pořádně si u toho zabzučte! Legrace pro malé i velké za každého počasí je tu!

křidýlka pro včelky a čmeláky

Žížaly na špejli

Po takovém létání je třeba trošku zklidnit dech a zakousnout nějakou dobrotu. Co takhle žížalku? Nebo červíka? Připravte hroznové víno, jablíčka, hrušky, okurky či jiné měkké ovoce a zeleninu a udělejte si  s dětmi ovocný nebo zeleninový špíz na špejli. Menší děti vám pomohou trhat kuličky vína ze štopek (skvělé procvičení jemné motoriky!), starší mohou pomoci s krájením či loupáním. Pokud je do přípravy svačinky přímo zapojíte, nejenže budou trénovat dovednosti praktického života. Získají navíc pocit vlastní důležitosti a zodpovědnosti – a to je v tomto věku velmi důležité.

žížala na špejli

Ježek z brambor

Starším dětem, které už dobře koordinují pohyby můžeme směle nabídnout tuto krásnou podzimní aktivitu z brambor a párátek. U všech zúčastněných lišáčků měla velký úspěch a byla radost sledovat, jak děti soustředěně a opatrně tvoří tak, aby se neporanily ostrými párátky. Nebojte se dát dětem důvěru i při práci s ostrými předměty: buďte jim nablízku, ale zároveň jim dejte prostor na vlastní kůži prozkoumat, že některé předměty píchají, způsobují bolest a je potřeba s nimi podle toho zacházet. Budete překvapeni, jak rychle si děti osvojí delikátní způsoby zacházení!

ježek z brambor

Kolíčkový ježek

A jedna praktická hra na závěr. Neradi věšíte prádlo? Nechte to na vaše batolátko! Práce s kolíčky je pro děti velmi zajímavá a oblíbená. Nejdříve kolíčky jen zkoumají, objevují, jak fungují a snaží se je rozebrat 🙂 Tuhle fázi zná každá maminka. Je to ale nutný krok k tomu, aby se dítko naučilo kolíčky dobře ovládat a používat, takže nezuřte a podpořte ho ve zkoumání! Ukažte mu, jak má kolíček správně chytit, jak se otevírá zobáček a jak ho dobře upevnit. Není to úplně jednoduchá věc, ale po několika opakováních se začne dítku dařit! Malý pomocník bude na sebe pyšný, stejně jako vy na něj!

Ježek z kolíčků