Duha - edice Smysly

DUHA – hra, která poroste s vaším dítkem!

Babí léto se s námi minulý týden asi naposledy rozloučilo, proto je nejvyšší čas zařadit do našeho programu lekci PODZIM! S dětmi si na procházce prohlížíme, jak se vybarvují koruny stromů, skáčeme do barevného listí, pozorujeme, jak se svět kolem nás proměňuje. K podzimu zkrátka neodmyslitelně patří barvy! A v Letohrátkách si barvy podzimu představíme trochu netradičně prostřednictvím deskové hry od společnosti Granna.

Hra Duha od společnosti Granna

Hra DUHA patří do edice „Smysly“ a jejím úkolem je potrénovat zrak (a nejen ten). Je určená dětem od 3 do 10 let, ale pracovat se s ní dá už mnohem dříve! Spolehlivě může zaujmout už děti kolem 18 měsíců, mají-li zrovna sensitivní období pro barvy.

Hra je velmi pěkně graficky zpracovaná, tvoří ji duhová hrací deska, kostka s barevnými puntíky a 36 barevných koleček z pevného kartonu (po šesti obrázcích ke každé barvě). Na kolečkách jsou vyobrazeny nejčastější věci a zvířata, se kterými se dítko ve svém okolí setkává – například žlutý banán, zelené jablko, červená jahoda. Kolečka jsou opravdu kvalitně zpracovaná, vydrží i zacházení neopatrných batolecích ruček. Kostka je však dosti malá a proto je zapotřebí dbát na to, aby ji děti v zápalu objevování nespolkly.

 

 

Pro nejmenší děti zvolíme nejjednodušší formu hry: na duhové pole vkládáme jednotlivá kolečka podle barev. Při vkládání jasně pojmenujeme jednotlivé barvy a zároveň i předměty, které jsou na kolečkách vyobrazené – stavíme tak cestičku k prvním slůvkům a rozšiřujeme slovní zásobu. Možná nás překvapí, že dítko ještě ani nemusí umět pojmenovat barvy, a přesto je po několika opakováních dokáže správně přiřadit.

Další možností, jak hrát s našimi nejmenšími, je přidat do hry kostku. Dětem se práce s kostkou líbí, je pro ně zajímavá a baví je sledovat, jaká barva na kostce padne. Poté společně hledáme kolečko s obrázkem, který barevně odpovídá puntíku na kostce. Můžeme si zasoutěžit o to, kdo z nás bude rychlejší a na duhovou plochu umístí správný obrázek!

Zahrát si můžeme i na postřeh! Rozmístíme kolečka na duhovou plochu podle barev a záměrně uděláme někde chybu. Pozná dítko, že červená beruška nepatří na oranžové pole?

Barevná kolečka se dají různě třídit, počítat, přiřazovat, pojmenovávat – variant je opravdu mnoho. Je to úžasná didaktická pomůcka pro vnímání barev a rozvoj řeči. Mimo jiné nám může pomoci odhalit, zda si dítko barvy neplete, nebo se u něj neprojevuje některá z forem barvosleposti.

V návodu se dozvíme i další varianty hry, které jsou zajímavé pro děti od tří let výše. Pravidla jsou jednoduše popsaná a hra se díky nim stává více napínavou. Patří mezi ně „hodné obrázky“ a „vzdorovitá kolečka“. Děti si v nich procvičí postřeh, paměť, soustředění a v neposlední řadě i fair play.

Hra DUHA se pyšní oceněním „Správná hračka“ a je doporučována Asociací klinických logopedů ČR.  Chcete-li své dítko vzdělávat vesele a hravě, s touto hrou určitě nešlápnete vedle! Její nespornou výhodou je, že zaujme děti různých věkových kategorií – od nejútlejšího věku až po děti, které už začaly chodit do školy. Rodinná zábava u jednoho stolu může začít 🙂