Vše, co vás zajímá. Často kladené dotazy

Není moje děťátko moc malé?

Kurzy jsou koncipovány pro dvě věkové skupiny dětí. Mladší 15-24 měsíců a starší 24-36 měsíců, podle úrovně jejich psychomotorického vývoje. Děti jsou v tomto období obzvlášť otevřené různým způsobům hry a učení. Zkoumají předměty ze svého okolí, zajímá je, jakým způsobem věci fungují, pozorují, zapojují se do nových činností – jednoduše objevují svět!

První tři roky života dítěte jsou obdobím velmi dynamického rozvoje na všech frontách. Proto je vhodné nabídnout dětem dostatek zajímavých činností a podnětů a podpořit je, aby rozvíjely svůj potenciál již v tomto věku.

Kolik kurz stojí?

Kurz čítá 10 lekcí po padesáti minutách, kdy se dětem v malých skupinkách plně věnuje jedna z lektorek. Cena za celý kurz je jen 2.299 Kč. Maminky, které se rozhodnou se svými dítky pokračovat v následujících kurzech, platí pouze 2.099 Kč. Jsme otevřeni slevám pro sourozence a vícerčata.

Navíc také vypisujeme potvrzení pro Vaši zdravotní pojišťovnu, která na kurz poskytuje finanční příspěvek.

Kdo zaručí, že používané metody jsou správné?

Koncepce kurzu je založena na poznatcích vývojové psychologie, čerpáme zejména z knih J. Langmeiera, D. Krejčířové a P. Říčana. Znalost vývojových období a jejich specifik je pro náš kurz klíčová - tvoří jeho teoretický základ. Jednotlivé činnosti a aktivity přizpůsobujeme vývojovému stupni a schopnostem vašich dítek.

Inspiraci pro praktickou výuku čerpáme v knihách zaměřených na všestranný rozvoj dětí od narození do tří let. Ze zahraničních autorů jmenujeme díla P. Warner, P. Schiller a L. Doyon. Z našeho domácího prostředí uvádíme knihy J. Hanšpachové, která autorkou děl zaměřených na rozvoj tvořivosti pro maminky s dětmi a v různých časopisech publikuje články o významu hry v předškolním období.

V kurzu Letohrátky také oceňujeme pedagogický přístup M. Montessori, který vychází z poznávání potřeb malého dítěte a učí rozvíjet jeho přirozené schopnosti a smyslové vnímání. Vzdělávání v tomto systému je chápáno jako příprava pro život.

Jaká bude lektorka? Získá si pozornost mého dítěte?

Jak je to s lektorkami? Nejen, že mají zkušenosti s prací s dětmi, navíc se neustále vzdělávají a pracují na tom, aby vyšly maximálně vstříc potřebám dětí. Jsou to také maminky, které jsou vnímavé k dětským náladám, projevům a k jejich jedinečnosti.

Lektorky jsou průvodkyně na cestě poznávání, ukazují dětem a jejich maminkám směr, kterým se mohou vydat a využívají k tomu moderní poznatky hry a učení s prvky montessori pedagogiky. V rámci kurzu nabízí rozmanité činnosti, které děti zaujmou a připravují jednotlivé aktivity takovým způsobem, aby u nich dítko udrželo pozornost.

Nesmíme také zapomenout na pomocníka našich lektorek – lišáka Filípka, kterého si děti ihned zamilují a který je na kurzech bude provázet. Víc se o lektorkách dočtete zde.

Co když se dítěti nebude program líbit?

Každé dítě je jiné – některé je bezprostřední a otevřené, jiné více bázlivé a zdrženlivé. V určitých fázích vývoje mají děti rozmanité zájmy – to, co baví jednoho, nemusí bavit druhého. Kurz je strukturován tak, aby zaujal děti s různými povahami a s různými zájmy.

Činnosti, které na vaše dítko čekají, jsou pečlivě připravené a sestavené tak, aby zaujaly, podnítily představivost a udržely pozornost každého batolátka. Na své si přijdou děti, které mají rády pohyb a hudbu, jsou akční, hravé, komunikativní, tak i děti, které jsou uzavřenější, baví je jemná práce s detaily, rády tvoří rukama a zkoumají, jak věci fungují.

Nezoufejte, když se váš potomek ihned nevrhne do víru poznávání a nezačne se aktivně zapojovat do nabízených činností. Dejte mu čas pozorovat co se kolem něj děje a prostor pro to, aby se dítě samo rozhodlo připojit se ke společné hře a získalo pocit sebejistoty. Nabízíme vám také možnost využít naší ukázkové lekce zdarma.

Bojím se, jak bude moje dítě vycházet s ostatními.

Batolátka začínají vyhledávat společnost dalších dětí, což je běžným jevem socializace. V tomto období se také rozvíjí jejich osobnost, včetně vymezování hranic. Stává se, že se některé děti vztekají, rozlítostní se, vyjadřují svoje pocity. Je to správné, přirozené a není to důvodem ke stranění se ostatních dětí. V kurzu Letohrátky vytváříme bezpečný a připravený prostor pro každé dítko a jeho maminku bez rozdílu.

Zde vás nikdo neodsoudí za to, že vaše dítě pláče, reaguje expresivně, vyjadřuje hlasitě svůj názor. Zodpovědnost za dítko má vždy jeho doprovod, který ho v případě rozrušení uklidní, zaujme jinou činností, utěší a pak se znovu zapojí do hry. V případě konfliktu dětí je potřeba chránit jejich integritu a bezpečnost, kterou zajišťuje rodič ve spolupráci s lektorkou.

Dbáme na to, aby děti byly natolik zaujaté náplní kurzu, že nebudou mít čas vyvolávat neshody. Vedeme je k zodpovědnosti, laskavosti a k úctě k ostatním – velkým i malým.

Není to náhodou program pro "příliš ambiciózní rodiče"?

Naším cílem není vychovat z vašeho dítka génia. Chceme jen podpořit jeho přirozenou touhu objevovat nové věci a prozkoumávat svět. Přinášíme vám aktivity, které zábavnou formou rozvíjí hrubou i jemnou motoriku, řeč, vnímání času, prostorovou orientaci, paměť a mnohé další. K tomu nabízíme pestrou škálu rozmanitých činností - pohybové, hudební, výtvarné, tvořivé, intelektové. Nejde však o žádné biflování a zkoušení, jako jsme zvyklí z běžných škol.

Nesoutěžíme o to, kdo z dětí bude umět dříve to, či ono. Důležitá je pro nás hravost, jednoduchost a radost z poznávání.  

Zvládnu to organizačně? Kde zaparkuji, kam dám kočárek, co toaleta?

Kurz Letohrátky se odehrává v budově českokrumlovského kina Luna, které je velmi dobře dopravně dostupné. Parkovat můžete na nedalekém veřejném parkovišti, které se nachází přímo nad autobusovou zastávkou na Špičáku. Dojet k nám tedy můžete také pohodlně autobusem. Na zastřešené terase je místo pro uskladnění kočárků - v případě nepřízně počasí lze kočárky uschovat do vnitřních prostor kina. K dispozici jsou dvě toalety, včetně nočníků pro naše nejmenší.  

Nejsem úplně komunikativní typ. Budu se i já muset zapojovat?

V Letohrátkách je pro nás velmi důležité aktivní zapojení maminky. Nejsme kurzem, kam by se dítko odložilo a maminka pouze pozorovala “jak mu to pěkně jde”. Nemusíte se však obávat, doprovázení vašeho batolátka na vás neklade žádné speciální požadavky. Nebudete dělat nic, co byste nezvládla. Ve skupině budeme říkat básničky, zpívat písničky, malovat, vystřihovat, lepit, jistit děti při pohybových aktivitách - zkrátka to, co doma denně zažíváte. S písničkami a básničkami nám pomůže naše krásné CD. Pro vaše dítě je velmi důležité, abyste mu byla na kurzu uvolněným parťákem a my pro to vytvoříme co nejlepší podmínky a atmosféru.

Přinesou Letohrátky něco i mně samotné?

Často z úst maminek na rodičovské dovolené zaznívá „Už nevím, čím bych to svoje robátko zabavila. Docházejí mi nápady.“ Kurz Letohrátky vám přinese mnoho inspirace a příležitostí vyzkoušet si to, na co doma není čas, nebo odvaha. Nebudete muset pátrat v knihách a na internetu, tipy na zábavné a vzdělávací aktivity získáte přímo na kurzu.

Vám samotné pak kurz může přinést pocit ocenění – že pro své dítko děláte to nejlepší, že jste skvělá maminka! Navíc pocítíte něco, co sama doma nemáte šanci zažít. Uvidíte, jak ostatní maminky se svými dětmi prožívají první krůčky, slůvka, pokroky, radosti i starosti. Možná vám pomůže vidět, že nejste sama, kdo se se svým dítkem nejen směje ale občas i válčí, když všechno zrovna nejde podle vašich představ.

Možnost sdílení úspěchů, pokroků i karambolů je tu pro vás! Třeba naleznete mezi ostatními účastníky přátele a vytvoříte báječnou partu maminek a batolátek, která se bude vzájemně bavit a podporovat.

Co když dítě onemocní a nebudu moci dorazit na lekci? Jak je to s náhradami?

V případě, že zasáhne nenadálá událost a nebudete moci přijít v obvyklý čas na svou lekci, je možné nahradit si ji v jiném termínu. Nemusíte mít strach, že o lekci přijdete. Vaši nepřítomnost je potřeba nahlásit nejdéle den předem. Následně se spolu domluvíme na termínu, který bude všem vyhovovat.